Översikt - inne i en kurs
Senast uppdaterad: 2024-01-15
Hur du jobbar inne i din kurs återkommer längre fram i den här resursen. Här får du en översiktlig presentation av några grundfunktioner som är bra att känna till.
Exakt hur det ser ut inne i en kurs varierar beroende på vilka inställningar som gjorts för kursen. Dessa funktioner är vanliga att du som lärare hittar:
- Kursens meny. Länkar till olika materialtyper och funktioner. Ett överstruket öga i menyn indikerar att detta menyalternativ inte är tillgängligt för studenter. Det kan bero på att inget material finns eller att länken dolts i kursens inställningar.
- Knapp för att dölja/ta fram kursens meny.
- Innehåll på startsida. Ofta visas kursens moduler här. Som lärare kan du ställa in att kursen ska ha en annan startsida.
- Studentens vy. En knapp som låter dig se hur kursen ser ut för studenter. Använd den ofta!
- Knappar till funktioner lärare har ofta nytta av. Exempelvis importera material från en annan kurs eller lägga till anslag på kursens anslagstavla.
Tips! Prova gärna Studentens vy så ser du hur dessa knappar ändras. - Att göra. För lärare: exempelvis innehålla länkar till uppgifter som behöver bedömas i kursen. För studenter: länkar till uppgifter som ska göras i närtid.
- Kommande. Länk till kursens kalender och listning av saker i kalendern som ligger nära i tid.
- Historik. Knapp i Canvas huvudmeny som hjälper dig att snabbt navigera mellan kurser du nyligen besökt.